Kabe'nin bilinen en eski örtüsü sergileniyor

  • Dünya Bülteni
  • 27 April 2013
  • Mahmud İsmail

Kâbe'nin 18. yüzyılda Osmanlı döneminden kalma ve bilinen en eski örtüsü Abu Dabi Kitap Fuarı'nda sergileniyor

Kanuni Sultan Süleyman'ın 950 Hicri / 1543 Miladi yılında İstanbul'dan Mekke'ye gönderdiği Kabe örtüsü Abu Dabi Kitap Fuarı'nda sergileniyor. Dikildiği tarihten bu yana 470 yıl geçtiği halde, örtünün hâlâ güzelliğini ve parlaklığını koruduğu belirtiliyor.

Örtünün sergilendiği Avusturya Elyazması Enstitüsü 'Antiquariat INLIBRIS' Stant Müdürü Hugo Wetscherek, ''Kabe'nin mevcut en eski örtüsü sayılan kisveye sahip olmakla gurur duyuyoruz. İstanbul'daki Topkapı Sarayı'nda buna benzer bir örtü var. Fakat İstanbul'daki örtü iyi bir şekilde saklanıp korunmadığı için bu örtü ondan daha iyi durumda.'' şeklinde konuştu.

Alman Tübingen Üniversitesi'nin örtü üzerinde yaptığı testlerle örtünün ömrünün üstünde yazılı tarihle uyuştuğunun kanıtlandığını belirten Hugo, ''örtü üzerinde Osmanlı padişahının adı ve hicri tarihin yazılması, örtüyü sadece tarihi bir eser değil tarihi bir belge de yapmaktadır.'' diyor. Hugo, ''Bugüne kadar bundan daha eski bir örtü tespit edilmedi. 18inci yüzyıla ait 3 örtü var. Geri kalan bütün örtüler 19. yüzyıla ait. Bu yüzden bu örtünün dünyanın hiçbir müzesinde benzeri yok.'' şeklinde sözlerini sürdürdü.

Arabistan Yarımadası'nın Osmanlı egemenliği altında bulunduğu dönemde, Kabe örtülerinin en kaliteli kumaştan, altın ve gümüş ipliklerle dikilerek her yıl İstanbul'dan gönderilmesi Kanuni Sultan Süleyman tarafından âdet haline getirilmişti.

Göreneğe göre hac dönemi bittikten sonra Kabe örtüsü kesilerek küçük parçalar halinde hacılara dağıtılıyordu. Fakat bayram arifesi cuma gününe denk gelirse bu görenek uygulanmıyordu. Uluslararası Abu Dabi Kitap Fuarı'ndaki örtünün tam halini bugüne kadar korumasının sebebinin bu olabileceği ifade ediliyor.